Får Red Barnet, Jægerforbundet og Røde Kors nu en konge som protektor? Her er kronprinsparrets mange kasketter

4. januar 2024 kl. 05.55
Simon Engell Kjøller
Navneredaktør og studenteransvarlig
Søren Elkrog Friis
Velfærdspolitisk journalist, Mandag Morgen
Snedkernes Efterårsudstilling, Dansk Tennis Forbund, Hjerteforeningen, Odense Blomsterfestival og Red Barnet.
Det er blot en lille håndfuld af en stor og meget broget skare af organisationer og foreninger, som har enten kronprins Frederik eller kronprinsesse Mary som protektor.
Spørgsmålet er, om kronprinsparret vil fastholde de mange protektioner og såkaldte æreshverv, når de efter 14. januar bærer titlen som konge og dronning af Danmark?
Læs Altinget
Du får politiske nyheder om Civilsamfund fra Danmarks største politiske redaktion - og adgang til den mest levende debat.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Civilsamfund
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan er sikkerhedssituationen for ansatte i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Mike Villa Fonseca spørger Torsten Schack PedersenHvordan er det civile beredskab repræsenteret i NOST?
- B 65 At bevare momsfritagelse for undervisning i bevægelse, sundhed og trivsel (Skatteministeriet)1. behandling
- B 79 Forslag til folketingsbeslutning om forbud mod industriel svineproduktion i strid med dyrevelfærdsloven (borgerforslag). (borgerforslag)1. behandling
- L 116 Hvidvaskloven med videre (Erhvervsministeriet)1. behandling

































