
Anne Bargisen Petersen er ny bestyrelsesleder i Familiealliancen. Det fortæller FamilieAlliancen i et opslag på LinkedIn.
Organisationen skulle have ny bestyrelsesleder, da den hidtidige bestyrelsesleder, Annette Friese, i sidste uge byttede rollen ud med direktørposten i Familiealliancen.
Og det er altså Anne Bargisen Petersen, der kunne tiltræde posten som bestyrelsesleder efter generalforsamlingen 12. maj.
”Familiealliancens arbejde er særdeles relevant og i tråd med det aktuelle samfundsbehov for at styrke sundhed og trivsel blandt børn, unge og familier. Foreningen har potentiale til at spille en central rolle i realiseringen af konkrete indsatser,” siger den nye bestyrelsesleder.
Anne Bargisen Petersen er uddannet jurist fra Syddansk Universitet, og hun sidder også i en række andre bestyrelser, heriblandt tvSyd.
- Folketinget reducerer antallet af udvalg for at mindske arbejdspres
- Det er en sensation, at Jordskreds kandidater blev valgt ind. Bevægelsens næste kapitel bliver afgørende
- Fagbevægelsens udviklings- og bistandsorganisation skifter navn
- Forbund: Små foreninger skal selv søge indflydelse i kommunerne
- Paraplyorganisation: Regeringen skal styrke den demokratiske samtale mellem valgene


























