Bliv abonnent
Annonce

Oprørske græsrødder lægger an til fornyet lønkamp for sygeplejersker

13. januar 2022 kl. 02.00

Hvis man troede, at en milliard ekstra kroner til sundhedsvæsnet kunne lægge en dæmper på sygeplejerskernes utilfredshed, kan man tro om igen.

I hvert fald ifølge den græsrodsforening af sygeplejersker, Foreningen af Danske Sygeplejersker, som sidste år var med til at mobilisere tusindvis af nej-stemmer til Dansk Sygeplejeråds overenskomst og den efterfølgende månedlange strejke.

Den kun et år gamle forening har ved årsskiftet skiftet ud i bestyrelsen, herunder formandsposten. To af medstifterne er dermed stoppet helt, men ifølge den nye næstforkvinde, Nanna Susé, der også er medstifter, er kampgejsten stadig stor.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026