Helle Terkildsen Maindal
Anne-Mette HvasProfessor skal lede nyt forskningscenter om sundhedskompetence og lighed i sundhed

Professor og centerleder Helle Terkildsen Maindal er udnævnt til at lede det nye forskningscenter, som får navnet Research Center for Health Literacy & Equity (Reach).
Det oplyser Aarhus Universitet i en pressemeddelse.
Aarhus Universitet har investeret 13 millioner kroner i et nyt forskningscenter, der skal skabe ny viden om sundhedskompetence og lighed i sundhed.
"Målet er klart og ambitiøst. Vi vil som fakultet bidrage til at øge borgernes evne til at begå sig i fremtidens sundhedsvæsen. Og det vil vi gøre ved at fokusere på et sundhedsvæsen, der tager højde for borgernes sundhedsudfordringer og ressourcer," siger dekan Anne-Mette Hvas fra Health på Aarhus Universitet.
Det nye forskningscenter skal fungere som en fælles platform for sundhedsfremmende forskning på tværs af fagområder.
Centret skal både styrke forskning i sundhedskompetence og bidrage til konkrete ændringer i sundhedsvæsnet og civilsamfundet.
"Det er typisk de mest sårbare grupper i samfundet, som har sværest ved at navigere i et komplekst sundhedssystem og opnå den forebyggelse og behandling, de har behov for," siger Helle Terkildsen Maindal.
Helle Terkildsen Maindal er professor i sundhedsfremme og interventionsforskning ved Institut for Folkesundhed på Aarhus Universitet.
Hun forsker blandt andet i mennesker med risiko for diabetes, hjerte-kar-sygdom, overvægt, fysisk inaktivitet samt i lighed i sundhed, organisatorisk sundhedskompetence.
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Røde Kors startede som en bragende fiasko på Dybbøls slagmark, men kom til at forme det danske velfærdssamfund
- Giver det magt at have statsministerens nummer i sin mobil? Ikke nok, hvis man spørger Anders Ladekarl
- Generalsekretær: Foreningslivet er ikke nostalgi og kulturarv. Det er samfundskritisk infrastruktur
- Ny ordfører vil fremme lokalmedier og foreningsliv: “Hverdagskulturen skal styrkes”






















