Jann Sjursen
Astrid KragTidligere minister stopper som formand for Rådet for Socialt Udsatte
Den forhenværende minister og nuværende formand for Foreningen Folkemødet og for Rådet for Socialt Udsatte, Jann Sjursen, har meddelt social- og indenrigsminister Astrid Krag (S), at han ikke længere ønsker at være formand for Rådet for Socialt Udsatte.
Det skyldes konflikter i rådet, oplyser Rådet for Socialt Udsatte selv i en pressemeddelelse.
"Uenigheder i rådet gør, at det ikke giver mening for mig at fortsætte som formand. Jeg stopper med stor taknemmelighed over det, jeg sammen med rådsmedlemmer og medarbejdere i sekretariatet har fået lov til at arbejde med. Og med tak til de mange samarbejdspartnere og brugere, som har vist både rådet og mig stor tillid i de knap ti år, jeg har været formand. Ikke mindst tak for tilliden og samarbejdet til skiftende regeringer og ministre. Jeg har ikke yderligere at tilføje til sagen," skriver han i meddelelsen.
Medlemmerne af Rådet for Socialt Udsatte har foreslået social- og indenrigsministeren, at hun kan sammensætte et helt nyt råd til fremover at være de socialt udsattes talerør.
I mellemtiden vil næstformand Christina Strauss overtage rolle som formand for rådet.
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan er sikkerhedssituationen for ansatte i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Mike Villa Fonseca spørger Torsten Schack PedersenHvordan er det civile beredskab repræsenteret i NOST?
- B 65 At bevare momsfritagelse for undervisning i bevægelse, sundhed og trivsel (Skatteministeriet)1. behandling
- B 79 Forslag til folketingsbeslutning om forbud mod industriel svineproduktion i strid med dyrevelfærdsloven (borgerforslag). (borgerforslag)1. behandling
- L 116 Hvidvaskloven med videre (Erhvervsministeriet)1. behandling




























