
Den tidligere S-minister Astrid Krag skal sidde i bestyrelsen i Kofoeds Skole.
Det skriver hun selv på LinkedIn.
Kofoeds Skole er en organisation, som hjælper mennesker i socialt udsatte positioner gennem social pædagogisk arbejde. I den nuværende bestyrrelse sidder blandt andre tidligere undervisningsminister, Christine Antorini (S), og politisk kommentator, Lars Trier Mogensen.
Det er ikke længe siden, at Astrid Krag meldte ud, at hun ikke ønsker at genopstille til næste folketingsvalg.
Astrid Krags politiske karriere startede, da hun første gang blev valgt til Folketinget for SF ved valget i 2007. Dog stoppede hun i SF efter at have tabt kampvalget om formandsposten til Villy Søvndal. I 2014 meldte hun sig i stedet ind i Socialdemokratiet.
I sin politiske karriere har Astrid Krag både været minister for sundhed og forebyggelse for SF fra 2011 til 2014 og som social- og indenrigsminister fra 2019 til 2021 og social- og ældreminister fra 2021 til 2022. Siden 2022 har Astrid Krag været Socialdemokratiets børne- og undervisningsordfører.
- Altingets stifter: Efter 26 år har jeg solgt Altinget. Her er min næste plan
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Røde Kors startede som en bragende fiasko på Dybbøls slagmark, men kom til at forme det danske velfærdssamfund
- Giver det magt at have statsministerens nummer i sin mobil? Ikke nok, hvis man spørger Anders Ladekarl
- Generalsekretær: Foreningslivet er ikke nostalgi og kulturarv. Det er samfundskritisk infrastruktur





















