Ugens civile enmandshær: Adelige efterkommere arbejder for at bevare viden om deres familiehistorier

Omkring 7500 personer tilhører den danske adel. De stammer fra 188 forskellige familier, der er spredt ud over hele verden. Selvom de adelige ikke længere har særlige privileger, er familierne en del af Danmarks historie. Derfor udgiver Dansk Adels Forening hvert tredje år Danmarks Adels Aarbog, der er et omfattende opslagsværk med slægtsoversigter for familierne. Derudover fungerer foreningen også som et samlingspunkt for de nulevende medlemmer af den danske adel. Altinget har talt med Anna von Lowzow, der er formand for Dansk Adels Forening.
Hvorfor blev jeres forening stiftet?
"Foreningen blev stiftet for at opretholde viden om de adelige familier i Danmark. Det gør vi blandt andet ved at udgive Danmarks Adels Aarbog, der er udkommet siden 1884."
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan er sikkerhedssituationen for ansatte i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Mike Villa Fonseca spørger Torsten Schack ElholmHvordan er det civile beredskab repræsenteret i NOST?
- B 65 At bevare momsfritagelse for undervisning i bevægelse, sundhed og trivsel (Skatteministeriet)1. behandling
- B 79 Forslag til folketingsbeslutning om forbud mod industriel svineproduktion i strid med dyrevelfærdsloven (borgerforslag). (borgerforslag)1. behandling
- L 116 Hvidvaskloven med videre (Erhvervsministeriet)1. behandling
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Dan Jørgensen har holdt 278 møder med lobbyister, siden han blev kommissær
- Tårerne flød, da Engel-Schmidt forlod Kulturministeriet og tog sine gode forbindelser med
































