Aia Fog er blevet valgt som ny formand i Trykkefrihedsselskabet.
Det skriver foreningen i en pressemeddelelse.
"Det er vores pligt som borgere i Danmark at kæmpe for og værne om ytringsfriheden - og det er Trykkefrihedsselskabets fornemste opgave også i fremtiden at sørge for, at danskerne husker den forpligtelse,” sagde Aia Fog om sin nye post som formand.
Hun tiltræder posten efter at have været næstformand i foreningen de seneste fem år.
Den afgående formand, Katrine Winkel Holm, forlader dog ikke Trykkefrihedsselskabet helt, da hun fortsætter i foreningen som menigt bestyrelsesmedlem.
”Jeg har siddet i Trykkefrihedsselskabets formandskab siden 2005, det er 13 år – heraf de seneste fem år som formand. Nu er tiden kommet til at give stafetten videre til nogle andre. Og jeg er utrolig glad for, at der er kompetente kræfter at give stafetten videre til. Jeg er ikke i tvivl om, at Trykkefrihedsselskabet med Aia Fog som formand vil fortsætte kampen på bedste vis," sagde Katrine Winkel Holm til generalforsamlingen.
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan er sikkerhedssituationen for ansatte i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Mike Villa Fonseca spørger Torsten Schack PedersenHvordan er det civile beredskab repræsenteret i NOST?
- B 65 At bevare momsfritagelse for undervisning i bevægelse, sundhed og trivsel (Skatteministeriet)1. behandling
- B 79 Forslag til folketingsbeslutning om forbud mod industriel svineproduktion i strid med dyrevelfærdsloven (borgerforslag). (borgerforslag)1. behandling
- L 116 Hvidvaskloven med videre (Erhvervsministeriet)1. behandling




































