Bliv abonnent
Annonce

Danmark får sin første digitaliseringsminister

Marie Bjerre har de seneste år været klimaordfører, bæredygtigheds- og verdensmålsordfører. 
Marie Bjerre har de seneste år været klimaordfører, bæredygtigheds- og verdensmålsordfører. Foto: Henning Bagger/Ritzau Scanpix
15. december 2022 kl. 11.10

Da statsminister Mette Frederiksen torsdag formiddag præsenterede den nye regering på Amalienborg, blev flere af it-ordførernes stemmer endelig hørt.

Danmark skal nemlig - ligesom mange af sine nabolande - have en digitaliseringsminister. 

Det er vores frygt, at det kan betyde, at digitaliseringsagendaen taber tempo.

Natasha Friis Saxberg
Direktør i IT-Branchen

Det bliver Marie Bjerre, der har været folketingsmedlem for Venstre siden 2019. Den 35-årige midtjyde har ellers under valgkampen haft klima som en af sine mærkesager. Men nu bliver hun digitaliseringminister og minister for ligestilling. 

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026