Bliv abonnent
Annonce

Ordførere: Danmark har brug for en digitaliseringsminister

Foto: Signe Goldmann/Ritzau Scanpix
27. oktober 2022 kl. 05.00

Portugal, England, Norge og Sverige er bare nogle af de lande i verden, der allerede har udnævnt digitaliseringsministre. Men sådan ser det ikke ud i Danmark.

Digitalisering har siden 2019 været et af Finansministeriets 14 arbejdsområder, men med et voksende ansvarsområde, mere regulering fra EU, kritik af MitID og lignende sager, er der ifølge eksperter og it-ordførere behov for en stor opgradering efter det kommende valg.

Hos DI Digital håber de på, at der snart kommer en digitaliseringsminister og ikke et helt nyt ministerium. Det fortæller direktør Rikke Hougaard Zeberg til Altinget:

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026