
Charlotte Nielsen er ny vicedirektør i Statens IT og er dermed blevet sidekammerat til Henrik Ravn.
Det oplyser Charlotte Nielsen selv på LinkedIn.
Det sker, da Søren Vulff, tidligere vicedirektør, gik på pension i foråret. Der er derfor tale om en genbesættelse af stillingen.
”Statens IT står for mig som et symbol på fundamentet for det digitale Danmark, et utroligt dygtigt team og en mission om at styrke vores statslige kunders forretning gennem digitalisering. Det er en ære at få muligheden for at bidrage til ledelsen af en af Danmarks mest betydningsfulde it-organisationer,” lyder det fra Charlotte Nielsen.
Charlotte Nielsen har forinden været direktør i Topsoe. Hun tiltrådte stillingen som vicedirektør i Statens IT 1. august.
Omtalte personer
Emner i denne artikel
Indsigt
Michael Bach Petersen57 årI dag
Generalsekretær, Danes Worldwide, direktør, Den Danske Sommerskole
Søren Amund Henriksen55 årI dag
Executive vice president, KMD (ansvar for strategi, teknologi og kommunikation)
Karen Stæhr73 årI dag
Formand, Forum for ældre og socialtandpleje, medlem, Etisk Råd, fhv. sektorformand, Social- og sundhedssektor, FOA
- Karina Lorentzen Dehnhardt spørgerHvilke initiativer vil ministeren tage, så Danmark også får ført sager mod techgiganterne?

Louise Brown spørger Sophie LøhdeHvorfor er reglerne ikke ændret, så onlineplatforme kan levere håndkøbsmedicin?
Peter Skaarup spørger Rasmus StoklundHvilke redskaber anvender myndighederne til at forebygge radikalisering via sociale medier?
- B 84 Anvendelse af kunstig intelligens i forbindelse med behandling af ansøgninger om dansk indfødsret (Udlændinge- og Integrationsministeriet)Fremsat
- L 111 Lov om supplerende bestemmelser til forordningen om kunstig intelligens (Digitaliseringsministeriet)1. behandling
- L 96 Lov om leje (Social- og Boligministeriet)1. behandling
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Her er de nye regeringsudvalg
- Nu er regeringsgrundlaget her: Det lagde de fire partiledere vægt på



















