Holstein om finanslov: Det kan næsten ikke gå galt

Især dele af Venstre har problemer med flere udlændingestramninger, så der kan stadig komme sværdslag her
Finansminister Kristian Jensen (V) og resten af regeringen bør gå nogle overkommelige forhandlinger om næste års finanslov i møde. Det vurderer Altingets politiske kommentator, Erik Holstein, efter dagens præsentation af regeringens udspil.
Med pengeposer til ældre, sundhed og børn, men til gengæld ingen forslag til skattelettelser, ligner udspillet en udstrakt hånd til Dansk Folkeparti. Derfor er det ikke sandsynligt, at der bliver drama om forhandlingerne i samme omfang som sidste år.
”Anders Samuelsen er træt af udsigten fra trætoppene, og Liberal Alliance har omsider indset, at partiet ikke kan gennemtvinge en politik, der ikke er flertal for i Folketinget,” siger Erik Holstein.
Indsigt
- Karina Lorentzen Dehnhardt spørgerHvilke initiativer vil ministeren tage, så Danmark også får ført sager mod techgiganterne?

Louise Brown spørger Sophie LøhdeHvorfor er reglerne ikke ændret, så onlineplatforme kan levere håndkøbsmedicin?
Peter Skaarup spørger Rasmus StoklundHvilke redskaber anvender myndighederne til at forebygge radikalisering via sociale medier?
- B 84 Anvendelse af kunstig intelligens i forbindelse med behandling af ansøgninger om dansk indfødsret (Udlændinge- og Integrationsministeriet)Fremsat
- L 111 Lov om supplerende bestemmelser til forordningen om kunstig intelligens (Digitaliseringsministeriet)1. behandling
- L 96 Lov om leje (Social- og Boligministeriet)1. behandling






















