Bliv abonnent
Annonce

Vestager for President? Tag den med ro

Nogle drømmer om at se Vestager som den næste formand for EU-Kommissionen. Men der vil være mange andre bud – for eksempel måske EU's Brexitforhandler, Michel Barnier (t.h.)
Nogle drømmer om at se Vestager som den næste formand for EU-Kommissionen. Men der vil være mange andre bud – for eksempel måske EU's Brexitforhandler, Michel Barnier (t.h.)Foto: Rådet for Den Europæiske Union
28. november 2017 kl. 05.00

Der er mange, der drømmer om at se en stærk kvinde i toppen af EU, den dag unionen skal kæmpe videre efter Brexit. Men det er bare mest en drøm lige nu.

BRUXELLES: Så skal vi til det igen, tænker man uvægerligt: en hel masse spekulationer om, hvordan en dansk politiker måske kan få et stort job ude i verden. Eller ej.

Kan I huske, hvordan det var med Venstres Anders Fogh Rasmussen dengang i 2009, hvor han absolut ikke var kandidat måned efter måned og alligevel endte med at blive ny chef for NATO?

Eller 5 år senere, i 2014, da socialdemokraten Helle Thorning-Schmidt heller ikke var kandidat, men godt nok var meget tæt på at blive formand for kommissionen eller noget andet stort i EU?

Annonce
Annonce

Indsigt

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026