Bliv abonnent
Annonce
Kommentar af 
Ulrik Kjær

Allerede i valgkampen bør borgmesterkandidater melde, om de sidder og venter på et bedre tilbud

Vi står jo som samfund tilbage med et problem, når en del af dem ikke kan vente med deres nye eventyr, til de har gjort deres nuværende arbejde færdigt, skriver Ulrik Kjær. 
Vi står jo som samfund tilbage med et problem, når en del af dem ikke kan vente med deres nye eventyr, til de har gjort deres nuværende arbejde færdigt, skriver Ulrik Kjær. Foto: Helle Arensbak/Ritzau Scanpix
22. oktober 2025 kl. 02.00

Dette indlæg er alene udtryk for skribentens egen holdning. Alle indlæg hos Altinget skal overholde de presseetiske regler.

Det vrimler med borgmesterkandidater i disse dage, som gerne vil have fire år som borgmester.

Eller vil de nu også alle sammen det? Stiller de op med et ægte ønske om at indtage borgmesterkontoret efter 1. januar 2026 og så sidde valgperioden ud?

Er de klar til at afgive "borgmesterløftet" og annoncere, at de er klar til borgmestertjansen i alle fire år?

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026