
Kommunaldirektør Ole Bladt-Hansen er måske fortid i Billund Kommune efter over ti år på posten.
Kommunens økonomiudvalg har nemlig indstillet til kommunalbestyrelsen, at Ole Bladt-Hansen skal afskediges. Det skriver Billund Kommune i en pressemeddelelse i følge JydskeVestkysten.
"Økonomiudvalget ønsker en anden profil til den fremadrettede ledelse af Billund Kommune, så kommunalbestyrelsens politiske visioner og beslutninger i endnu højere grad bliver fremmet," står der blandt andet i pressemeddelelsen.
Ole Bladt-Hansen en stribe ledende stillinger i kommuner bag sig. Før sin ansættelse som kommunaldirektør i Billund i 2012, var han teknisk chef i Hedensted, kommunaldirektør i Tønder og miljøchef i Esbjerg. Derudover var han i fem år partner i konsulentbureauet Lundgaard.
JydskeVestkysten skriver, at kommunalbeslutningen træffer den endelige afgørelse senest i februar. Indtil beslutningen er truffet er Ole Bladt-Hansen blevet fritaget for tjeneste. I stedet har kommunen konstitueret Thomas Foged, der er direktør for området Voksne og Stabe.
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Mattias TesfayeEr der afsat nok midler til, at kommunerne kan indføre billigere pasning og flere pædagoger?
Karina Adsbøl spørgerHvordan vil ministeren sikre, at det ikke handler om, hvilket postnummer man bor i, når børn udsættes for vold?Besvaret
Udvalget spørger Jacob JensenHvem vil blive ramt på beskæftigelsen ved en halvering af dansk svineproduktion?Besvaret
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 129 Barnets lov med videre (Social- og Boligministeriet)1. behandling
- B 106 At skabe mulighed for dispensation fra kommunernes anlægsloft (Indenrigs- og Sundhedsministeriet)Fremsat
- Mohammed med blå mærker har ikke brug for en integrationsdebat. Han har brug for beskyttelse
- Poul Madsen: En højere spærregrænse vil være en katastrofe for demokratiet
- Danske Regioner og KL: Vi skal sætte klare mål for børn og unges trivsel
- De sloges om sundhedsvæsenet i forhandlinger og på Linkedin. Nu gør Wolf og Vendelbo regnskabet op
- KL varsler nye krav til socialminister på topmøde – og overvejer nyt indgreb over for private tilbud






























