
Kristoffer Storm, der er Danmarksdemokraternes nyvalgte og første medlem af Europa-Parlamentet, får plads i parlamentets gruppe kaldet European Conservatives and Reformists (ECR)
Det fremgår af en pressemeddelese fra ECR.
Efter nogle måneders tøven i foråret meddelte Danmarksdemokraterne i april, at de ville søge ind i den nationalkonservative partigruppe ECR. Det trak Kristoffer Storm efterfølgende tilbage, efter at Inger Støjberg åbnede for at søge ind i den konservative gruppe EPP i stedet. Inden EU-valget meddelte partiet, at beslutningen først vil blive truffet efter valget.
I ECR kommer Kristoffer Storm til at sidde gruppe med partierne Sverigedemokraterne, det tidligere polske regeringsparti Lov og Retfærdighed og det italienske regeringsparti Italiens Brødre.
Kristoffer Storm fik 73.493 personlige stemmer ved valget 9. juni.
Indsigt
Kristine Kryger47 årI dag
Sekretariatsleder, CBS Students, regionsrådsmedlem (R), Region Hovedstaden
Søren Thorup69 årI dag
Direktør, Thorups Kontor, fhv. kommunaldirektør, Hillerød og Rødovre Kommune, fhv. departementsråd, Statsministeriet, fhv. ministersekretær, Miljøministeriet
Flemming Brank69 årI dag
Fhv. rådmand, gruppeformand (K), kommunalbestyrelsesmedlem, formand, Socialudvalget, Frederiksberg Kommune

Karina Adsbøl spørger Mattias TesfayeEr der afsat nok midler til, at kommunerne kan indføre billigere pasning og flere pædagoger?
Karina Adsbøl spørgerHvordan vil ministeren sikre, at det ikke handler om, hvilket postnummer man bor i, når børn udsættes for vold?Besvaret
Udvalget spørger Jacob JensenHvem vil blive ramt på beskæftigelsen ved en halvering af dansk svineproduktion?Besvaret
- L 2 Lov om tillægsbevilling for finansåret 2025 (Finansministeriet)Fremsat
- B 10 En handlingsplan for at sikre retssikkerheden ved anbringelse og tvangsbortadoption af børn og for at etablere en forvaltningsdomstol (Social- og Boligministeriet)Fremsat
- L 129 Barnets lov med videre (Social- og Boligministeriet)1. behandling
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Her er de nye regeringsudvalg
- Én sætning i regeringsgrundlaget afslører samarbejdets akilleshæl
































