
Anders Andersen bliver ny chef i Danmarks Lærerforening, efter den daværende skole- og uddannelsespolitiske chef, Jesper Støier, i marts blev forfremmet til foreningens første politiske chef.
Det skriver Danmarks Lærerforening i en pressemeddelelse.
Anders Andersen har en fortid som lærer, skoleleder, topembedsmand i ministeriet og områdechef i Københavns Kommune.
Han kommer fra en stilling som områdechef i Københavns Kommune og bliver nu chef for DLF's afdeling for uddannelsespolitik og internationalt samarbejde.
"Jeg har hele vejen igennem været optaget af, hvordan vi udvikler den gode skole og den gode undervisning. At starte i DLF er en fantastisk mulighed for at rykke tættere på det vigtige arbejde at understøtte lærerne i at kunne lykkes med deres vigtige opgave", siger Anders Andersen.
Anders Andersen tiltrådte i Danmarks Lærerforening den 1. juni.























