
Fra Højesteret til Folketinget.
Whistlebloweren Bitten Vivi Jensen, som er dømt for at videregive personoplysninger fra 90 udsatte borgere, stiller nu op for Alternativet til det kommende folketingsvalg.
Det oplyser partiet i en pressemeddelelse.
For Bitten Vivi Jensen er hendes største politiske ambition at hjælpe de borgere, der kommer i klemme i beskæftigelsessystemet. Det er også derfor, at hun har valgt Alternativet at stille op for.
”Alternativet har den absolut stærkeste politik på social- og beskæftigelsesområdet. En politik der ikke kun taler økonomi, men også om menneskelig blomstring.”
Bitten Vivi Jensen arbejdede som en del af rehabiliteringsteamet i Frederiksberg Kommune, indtil hun i 2016 blev fyret på grund af uoverensstemmelser med cheferne om behandlingen af borgerne.
Siden har hun arbejdet med at hjælpe udsatte borgere som bisidder.
Bitten Vivi Jensen stiller op for Alternativet i Københavns Omegns Storkreds.
Omtalte personer
Emner i denne artikel
Indsigt
Kristine Kryger47 årI dag
Sekretariatsleder, CBS Students, regionsrådsmedlem (R), Region Hovedstaden
Søren Thorup69 årI dag
Direktør, Thorups Kontor, fhv. kommunaldirektør, Hillerød og Rødovre Kommune, fhv. departementsråd, Statsministeriet, fhv. ministersekretær, Miljøministeriet
Flemming Brank69 årI dag
Fhv. rådmand, gruppeformand (K), kommunalbestyrelsesmedlem, formand, Socialudvalget, Frederiksberg Kommune

Karina Adsbøl spørger Mattias TesfayeEr der afsat nok midler til, at kommunerne kan indføre billigere pasning og flere pædagoger?
Karina Adsbøl spørgerHvordan vil ministeren sikre, at det ikke handler om, hvilket postnummer man bor i, når børn udsættes for vold?Besvaret
Udvalget spørger Jacob JensenHvem vil blive ramt på beskæftigelsen ved en halvering af dansk svineproduktion?Besvaret
- L 2 Lov om tillægsbevilling for finansåret 2025 (Finansministeriet)Fremsat
- B 10 En handlingsplan for at sikre retssikkerheden ved anbringelse og tvangsbortadoption af børn og for at etablere en forvaltningsdomstol (Social- og Boligministeriet)Fremsat
- L 129 Barnets lov med videre (Social- og Boligministeriet)1. behandling
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Her er de nye regeringsudvalg
- Én sætning i regeringsgrundlaget afslører samarbejdets akilleshæl





























