Bliv abonnent
Annonce
Om  
Rune Bønnelykke

Endnu en kandidat vil være næstformand i Nye Borgerlige

Nye Borgerlige skal vælge ny næstformand, efter Peter Seier Christensen har trukket sig fra posten. Rune Bønnelykke har meldt sig som kandidat.
Nye Borgerlige skal vælge ny næstformand, efter Peter Seier Christensen har trukket sig fra posten. Rune Bønnelykke har meldt sig som kandidat.Foto: Claus Fisker/Ritzau Scanpix
23. januar 2023 kl. 13.06

Hovedbestyrelsesmedlem Rune Bønnelykke (NB) har meldt sit kandidatur til posten som næstformand i Nye Borgerlige.

Det skriver Ritzau ifølge Børsen.

I sidste uge annoncerede Peter Seier Christensen (NB), at han trak sig fra næstformandsposten i Nye Borgerlige, som han har varetaget siden 2015. Kort tid efter oplyste folketingsmedlem Kim Edberg Andersen (NB) i et opslag på Facebook, at han meldte sig som kandidat til at overtage rollen.

Det betyder, at der nu bliver kampvalg om næstformandsposten, efter Rune Bønnelykke også har meldt sit kandidatur.

"Vi har en super dygtig kandidat til formandsposten, men jeg vil gerne have, at han holder fast i både den liberale del, men også den nationalkonservative del. Altså følger den linje, som vi har i dag," udtaler den nye næstformandskandidat til Ritzau.

Rune Bønnelykke blev i 2021 valgt som byrådsmedlem for Nye Borgerlige i Vejle Kommune.

7. februar vælger partiet ny næstformand ved en ekstraordinær generalforsamling.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026