Måling: Danskere oplever forringet velfærd efter kommunalreform

14. december 2016 kl. 01.00
Fakta
TEMA: Kommunalreformen 10 år
Til årsskiftet er det 10 år siden, at kommunalreformen blev foldet ud. Kommuner blev slået sammen, amter nedlagt og opgaver flyttet. Men hvordan er det egentlig gået med den store reform?
Det har Altinget undersøgt i denne uge. Se mere her.
Det har Altinget undersøgt i denne uge. Se mere her.
Kvaliteten af de danske folkeskoler, daginstitutioner og plejehjem er blevet dårligere eller i bedste fald uændret siden kommunalreformen.
Det vurderer i hvert fald et repræsentativt udsnit af danskerne i en måling, som Norstat har foretaget for Altinget.
Her svarer 37 procent, at den borgernære servicen er forværret de seneste ti år, mens 33 procent mener, at den er på samme niveau.
Prøv Altinget Kommunal
Følg det politiske maskineri tæt med journalistik, der tager politik alvorligt og giver dig indsigt, du kan bruge i dit arbejde og din hverdag.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Kommunal
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Mattias TesfayeEr der afsat nok midler til, at kommunerne kan indføre billigere pasning og flere pædagoger?
Karina Adsbøl spørgerHvordan vil ministeren sikre, at det ikke handler om, hvilket postnummer man bor i, når børn udsættes for vold?Besvaret
Udvalget spørger Jacob JensenHvem vil blive ramt på beskæftigelsen ved en halvering af dansk svineproduktion?Besvaret
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 129 Barnets lov med videre (Social- og Boligministeriet)1. behandling
- B 106 At skabe mulighed for dispensation fra kommunernes anlægsloft (Indenrigs- og Sundhedsministeriet)Fremsat




























