Anmeldelse: CEPOS-direktør er ambitiøs på sit lands vegne

Ågerup advarer som et ekko af Jørgen Dich mod den herskende klasses særinteresser – og han har ikke meget tilovers for de offentligt ansattes fagforeninger generelt og Danmarks Lærerforening i særdeleshed.
Af Niels Ploug
Afdelingsdirektør for personstatistik i Danmarks Statistik
CEPOS-direktør Martin Ågerup vil have mindre stat og mere marked. Det er næppe overraskende, men han har skrevet en meget lang bog, Velfærd i det 21. århundrede, hvor ønsket sættes ind i en både interessant og relevant kontekst. Her er fokus på servicedelen af den danske velfærdsstat og en skitse til et nyt nationalt kompromis, som er bogens undertitel. Det svæver lidt i det uvisse, hvad det gamle nationale kompromis er, men det er muligvis den nuværende velfærdsstat i al sin magt og vælde.
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Mattias TesfayeEr der afsat nok midler til, at kommunerne kan indføre billigere pasning og flere pædagoger?
Karina Adsbøl spørgerHvordan vil ministeren sikre, at det ikke handler om, hvilket postnummer man bor i, når børn udsættes for vold?Besvaret
Udvalget spørger Jacob JensenHvem vil blive ramt på beskæftigelsen ved en halvering af dansk svineproduktion?Besvaret
- B 10 En handlingsplan for at sikre retssikkerheden ved anbringelse og tvangsbortadoption af børn og for at etablere en forvaltningsdomstol (Social- og Boligministeriet)Fremsat
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 129 Barnets lov med videre (Social- og Boligministeriet)1. behandling
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Her er de nye regeringsudvalg
- Politisk pres får banker og realkreditten til at udstede løfte om boliglån i udkantsdanmark































