Danske Muslimer: Københavns Kommune holder os ude i kampen mod islamofobi

13. april 2026 kl. 02.00
Københavns Kommunes beslutning om at afsætte midler til en indsats mod islamofobi burde i udgangspunktet være en positiv historie.
Men den politiske debat, der fulgte, afslørede et dybt paradoks:
I Danmark kan man åbenbart godt tale om at bekæmpe had mod muslimer – så længe muslimer ikke selv får lov til at være en del af arbejdet.
Prøv Altinget Kommunal
Følg det politiske maskineri tæt med journalistik, der tager politik alvorligt og giver dig indsigt, du kan bruge i dit arbejde og din hverdag.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Kommunal
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Mattias TesfayeEr der afsat nok midler til, at kommunerne kan indføre billigere pasning og flere pædagoger?
Karina Adsbøl spørgerHvordan vil ministeren sikre, at det ikke handler om, hvilket postnummer man bor i, når børn udsættes for vold?Besvaret
Udvalget spørger Jacob JensenHvem vil blive ramt på beskæftigelsen ved en halvering af dansk svineproduktion?Besvaret
- B 10 En handlingsplan for at sikre retssikkerheden ved anbringelse og tvangsbortadoption af børn og for at etablere en forvaltningsdomstol (Social- og Boligministeriet)Fremsat
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 129 Barnets lov med videre (Social- og Boligministeriet)1. behandling
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Politisk pres får banker og realkreditten til at udstede løfte om boliglån i udkantsdanmark
- Én sætning i regeringsgrundlaget afslører samarbejdets akilleshæl

































