
Hans Jørgen Bonnichsen er død 82 år gammel efter længere tids sygdom.
Det oplyser Hans Jørgen Bonnichsens datter, Sally Bech Rasmussen, til TV 2 Kosmopol.
Ifølge datteren sov Hans Jørgen Bonnichsen stille ind, hvor han var indlagt på sygehuset i Hillerød.
Bonnichsen gik på pension i 2006 efter 41 år i politiet. Her var han blandt andet chefkriminalinspektør hos Rigspolitichefen, leder af Rejseholdet og operativ chef hos PET.
Han blev efterfølgende brugt som ekspert i medierne, hvor han tit udtalte sig om kriminal- og terrorsager.
Derudover udtalte han sig også af og til kritisk overfor PET's arbejde og metoder.
I 2005 stillede han op for Venstre til kommunalvalget i Hillerød Kommune, men blev ikke valgt. Senere meldte han sig ud af partiet i 2016 i protest mod den daværende regerings stramninger af udlændinge- og asylpolitikken.
Hans Jørgen Bonnichsen efterlader sig datteren Sally Bech Rasmussen samt flere børnebørn og oldebørn.
Omtalte personer
Indsigt
Kristine Kryger47 årI dag
Sekretariatsleder, CBS Students, regionsrådsmedlem (R), Region Hovedstaden
Søren Thorup69 årI dag
Direktør, Thorups Kontor, fhv. kommunaldirektør, Hillerød og Rødovre Kommune, fhv. departementsråd, Statsministeriet, fhv. ministersekretær, Miljøministeriet
Flemming Brank69 årI dag
Fhv. rådmand, gruppeformand (K), kommunalbestyrelsesmedlem, formand, Socialudvalget, Frederiksberg Kommune

Karina Adsbøl spørger Mattias TesfayeEr der afsat nok midler til, at kommunerne kan indføre billigere pasning og flere pædagoger?
Karina Adsbøl spørgerHvordan vil ministeren sikre, at det ikke handler om, hvilket postnummer man bor i, når børn udsættes for vold?Besvaret
Udvalget spørger Jacob JensenHvem vil blive ramt på beskæftigelsen ved en halvering af dansk svineproduktion?Besvaret
- L 2 Lov om tillægsbevilling for finansåret 2025 (Finansministeriet)Fremsat
- B 10 En handlingsplan for at sikre retssikkerheden ved anbringelse og tvangsbortadoption af børn og for at etablere en forvaltningsdomstol (Social- og Boligministeriet)Fremsat
- L 129 Barnets lov med videre (Social- og Boligministeriet)1. behandling
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Her er de nye regeringsudvalg
- Én sætning i regeringsgrundlaget afslører samarbejdets akilleshæl





























