Tidligere PET-chef forlader Venstre

De stramninger, der skal holde folk fra at søge mod Danmark, har igen fået folk til at søge væk fra partierne bag politikken.
Folketinget vedtog tirsdag de seneste af en række stramninger af udlændinge- og asylreglerne, og det blev for meget for tidligere operativ chef for Politiets Efterretningstjeneste, Hans Jørgen Bonnichsen.
Indtil tirsdag var han medlem af regeringspartiet Venstre, men i en Facebook-opdatering sammenligner han de mange stramninger med at blive kogt langsomt, hvorfor han nu "er hoppet ud af gryden":
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Løkke fik sit smash tilbage lige i synet
- Svend Brinkmann: Statsministeren rammer forbi med sit seneste udfald mod skærme og sociale medier
- Tidligere Løkke-rådgiver: Her er tre grunde til, at en VLAK-regering ikke har gang på jord
- 5 A'er: Det her er en bog, man slår sig på. Det gjorde Jakob Ellemann-Jensen også
- Dan Jørgensen har holdt 278 møder med lobbyister, siden han blev kommissær



















































