“Corydon strammer tøjlerne”: Kommentator frygter magtfuldkommenhed i ny DR-top

19. februar 2026 kl. 02.00
Det skal ses som en direkte reaktion på sidste års skandaler og højrefløjens pres på Danmarks Radio, når generalsekretær Bjarne Corydon nu slanker ledelsen, fyrer to direktører og sætter sig selv for bordenden i en ny chefredaktion.
Det vurderer kulturkommentator og tidligere kulturredaktør i DR Niels Frid-Nielsen.
“Corydon centraliserer magten i DR og bryder med den armslængde, der tidligere har været mellem ledelsen og indholdsproduktionen, når han de facto indtager en ny rolle som chefredaktør. Det er man ikke vant til i DR.”
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Kultur kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Kultur
Indsigt
Bolette Bramsen80 årI dag
Forfatter, fhv. forlagsredaktør
Erik A. Nielsen85 årI dag
Professor emeritus, Institut for Nordiske Studier og Sprogvidenskab, Københavns Universitet, forfatter
Elisabet Michelsen60 årI dag
Retspræsident, Retten i Lyngby, formand for Radio- og Tv-Nævnet, formand, Fredningsnævnet for Nordsjælland

Peter Skaarup spørger Rasmus StoklundHvilke redskaber anvender myndighederne til at forebygge radikalisering via sociale medier?
Peter Skaarup spørger Jakob Engel-SchmidtHvad er ministerens holdning til, at der på et kommunalt bibliotek afholdes et ramadanarrangement?Besvaret
Udvalget spørger Jakob Engel-SchmidtHvordan tænkes cirkusbranchen inddraget i fordeling af midlerne til cirkus?Besvaret
















