Statens Kunstfond vil være mere opsøgende udenfor København og Aarhus

4. maj 2023 kl. 05.00
Statens Kunstfond fordeler flest penge til projekter beliggende i Region Hovedstaden og Aarhus. Samtidig er det ikke usædvanligt, at der lander relativt få ansøgninger fra områder uden for de større byer.
”Vi ved, at der bor kunstnere i hele Danmark. Men der er rigtig mange af dem, som vi aldrig hører fra," siger Gitta Malling, der er bestyrelsesleder ved Statens Kunstfond.
Der ligger dermed en opgave at nå ud i hele landet og støtte den bredest mulige pallette af kunstneriske projekter med fondens omkring 500 millioner kroner store pengetank, lyder det.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Kultur kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Kultur
Indsigt

Peter Skaarup spørger Rasmus StoklundHvilke redskaber anvender myndighederne til at forebygge radikalisering via sociale medier?
Peter Skaarup spørger Jakob Engel-SchmidtHvad er ministerens holdning til, at der på et kommunalt bibliotek afholdes et ramadanarrangement?Besvaret
Udvalget spørger Jakob Engel-SchmidtHvordan tænkes cirkusbranchen inddraget i fordeling af midlerne til cirkus?Besvaret
- Knud Romer: Glædelig 1. maj til de rige røvhuller. Før eller siden bliver det værst for jer selv
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april
- Pernille Vermund har fået nok af tonen: ”Vi skylder at række ud til dem, som tager vores værdier til sig”
- Årets vinder af Dataetikprisen er fundet
- Egander Skov er mere åndemaner end historiker i sin nye bog















