Dødsfald: Fhv. adm. direktør for Danske Mejerier, japansk generalkonsul Jørgen E. Handberg (87)
Når man er født i 1930'erne som søn af en gårdejer i Gl. Asmild pr. Viborg, ligger en karriere indenfor landbruget lige for, og det blev da også levevejen for Jørgen E. Handberg, der nu er død, 87 år.
Først var Jørgen E. Handberg omkring forsvaret, og han blev løjtnant af reserven i Den Kgl. Livgarde i 1959 og premierløjtnant i 1962. Samtidig havde han studeret i en landbrugsretning og blev cand.agro. 1964, ligesom han fik en HD i organisation fra Århus i 1970.
Efter et kort ophold hos Det Danske Hedeselskab i sit kandidatår kom Jørgen E. Handberg i 1965 til De Danske Mejeriers Fællesorganisation, og det blev helt afgørende for hans karriere. Først var han direktionssekretær og kontorchef. Og allerede i 1973 blev han så direktør i mejeriernes organisation - forfremmet til adm. direktør i årene 1980-86. Denmark Dairy Development Corporation var han tillige adm. direktør for i hele årrækken 1973-84.
Erhvervskarrieren sluttede som adm. direktør for Aarhus Oliefabrik (margarine) 1986-93.
Men der var mere initiativ i Jørgen E. Handberg end direktørposterne. Han var således generalkonsul for Japan 1991-2008. Han blev også valgt til fremtrædende poster i Industrirådet (i dag DI), hvor han var viceformand 1990-92. Blandt flere inden- og udenlandske bestyrelsesposter kan nævnes Dansk Kaution 1990-98 og Superfos 1991-98.
Jørgen E. Handberg var Ridder af Dannebrog af første grad.
Artiklen var skrevet af
Omtalte personer
Indsigt
- B 44 At fratage fagpersoner, ledere og ejere retten til at arbejde med sårbare borgere, hvis de dømmes for tyveri, vold, overgreb eller velfærdskriminalitet (Social- og Boligministeriet)2. behandling
- B 57 Et lønloft for topembedsmænd i staten, regionerne og kommunerne (Finansministeriet)2. behandling
- B 55 At gennemføre en håndfast hjemsendelsespolitik (Udlændinge- og Integrationsministeriet)2. behandling
- Glem svin og drikkevand. Her er de tre vigtigste opgaver for en ny regering
- I Bruxelles er han grøn foregangsmand. Men når han lander i København, er han landbrugets boksepude
- Blev toppolitiker på afbud. Nu står han klar til at udfordre ny regering om kommunernes finanslov
- Borgernes Partis barnagtige kollaps afslører en større sandhed om fløjpartierne
- Nu får vi en anden historie om radioen, vi elskede at hade. Her er månedens tre mest interessante bøger









































