
For to uger siden kunne den konservative finske statsminister Petteri Orpo præsentere landets nye regering. Men nu skal han på jagt efter en ny minister for økonomisk udenrigshandel, efter Vilhelm Junnila fredag har trukket sig fra posten. Det skriver Politiken.
Den nu daværende minister for økonomisk udenrigshandel har trukket sig, efter han de seneste dage er blevet anklaget for at sympatisere med nazismen. Det sker på baggrund af tidligere videooptagelser og udtalelser, der er kommet frem i lyset.
Vilhelm Junnila er medlem af partiet De Sande Finner, der befinder sig på den yderste højrefløj og både er indvandrer- og EU-kritisk. Partiet fik et særdeles godt resultat ved det finske valg tilbage i april, hvor daværende statsminister Sanna Marin måtte se sig vippet af pinden af højrefløjspartierne.
Omtalte personer
Indsigt
- Se listen: Her er de mest populære toppolitikere lige nu
- Aarhus-borgmester: Det giver mig kuldegysninger, at vi er ved at få københavnske tilstande
- Her er, hvad der skete, da Mette Frederiksen skabte vild forargelse med udtalelse om børn, big tech og cigaretter
- Dan Jørgensen har holdt 278 møder med lobbyister, siden han blev kommissær
- Svend Brinkmann: Statsministeren rammer forbi med sit seneste udfald mod skærme og sociale medier






































