Grønlandske IA vælger ny formand
Lørdag valgte partiet Inuit Ataqatigiit sin nye formand, efter Sara Olsvig trak sig som formand i oktober. Det skriver det grønlandske medie KNR.
"Jeg er ydmyg, men jeg er også stolt over, at jeg fik den store opbakning fra hele landsmødet," sagde Múte Bourup Egede efterfølgende til KNR.
Egede er tidligere formand for IA-ungdom og har siddet i Inatsisartut siden 2015. Fra 2016 til 2018 var han naalakkersuisoq for råstoffer.
Løsrivelse og social indsats øverst på listen
Múte Bourup Egede vil som formand for IA kæmpe for Grønlands løsrivelse og hjælp til socialt udsatte. I sin takketale nævnte Egede blandt andet en indsats mod alkoholmisbrug og omsorgssvigt af børn.
Derudover lagde Egede linjen for IA som oppositionsparti. Partiet vil være et både ”ansvarligt og samarbejdsvilligt” oppositionsparti.
Ved samme kongres blev Agathe Fontain valgt som næstformand.
Indsigt
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Politisk økonom: Løkke og Dragsted kan enes om en grøn industripolitik, hvis Løkke forlader nullernes dogmer
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Holstein: Frederiksen endte med den eneste mulige regering








































