Tidligere formand for Dansk Journalistforbund og nuværende direktør for brancheorganisationen Danske Biografer, Lars Werge, håber på en fremtid på Christiansborg.
Det skriver KøbenhavnLiv.
Til januar skal Socialdemokratiet i Vanløse og Brønshøj-Husum vælge deres fælleskandidat til Folketinget og det bliver et kampvalg mellem Lars Werge og Jarl Feyling.
”Jeg har været medlem af Socialdemokratiet i mange år, og efter en række møder med valgudvalg og bestyrelserne var det ikke svært for mig at takke ja til opfordringen,” siger Lars Werge til KøbenhavnLiv.
Lars Werge mener, at København har brug for stærke, socialdemokratiske stemmer i Folketinget og oplyser til mediet, at arbejdsmarkedspolitik og udbygning og bevaring af velfærdsstaten er et af hans kerneområder.
Omtalte personer
Indsigt
- Se listen: Her er de mest populære toppolitikere lige nu
- Aarhus-borgmester: Det giver mig kuldegysninger, at vi er ved at få københavnske tilstande
- Her er, hvad der skete, da Mette Frederiksen skabte vild forargelse med udtalelse om børn, big tech og cigaretter
- Tusindvis af udlændinge har fået job på ny og lavere beløbsordning
- Dan Jørgensen har holdt 278 møder med lobbyister, siden han blev kommissær






































