Efter afgørelse i konsulentsag: Minister forventer, at kommuner tager udsatte borgeres sager op på ny

Afgørelsen viser tydeligt, at det er de udsatte borgeres ve og vel, som skal stå i centrum.
Astrid Krag (S)
Social- og indenrigsminister
Kommunerne skal genbehandle alle sager, hvor resultatlønnede konsulenter har hjulpet kommuner med at træffe afgørelser om besparelser på udsatte borgere.
Sådan lyder forventningen fra social- og indenrigsminister Astrid Krag (S), efter at Ankestyrelsen har slået fast, at kommuner ikke må bruge konsulenter på resultatløn til at gennemgå udsatte borgeres sager på det specialiserede socialområde.
"Jeg forventer, at kommunerne tager den her udtalelse med, og at man i hele landet nu får kigget sin brug af konsulenter igennem og får stoppet med det de steder, hvor man anvender no-cure-no-pay-modellen i vurderingen af ydelser til enkelte borgere," siger Astrid Krag til Altinget.
Indsigt
Emma Holten35 årI dag
Selvstændig konsulent og foredragsholder, medstifter, Digitalt Ansvar, forfatter
Ulla Gade Bisgaard56 årI dag
Fhv. seniorkonsulent, CanopyLAB, fhv. specialkonsulent, Metropol, fhv. ledelseskonsulent, DUF, fhv. administrator, Institut for Flerpartisamarbejde
Dorthe Chakravarty55 årI dag
Historiker, journalist og forfatter

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?- Udvalget spørgerKan ministeren se et potentiale i at udvide målgruppen for det sociale frikort?
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardEr der varetægtsfængslet på en retspsykiatrisk afdeling?
- B 9 Mulighed for at stille krav om håndtryk og respekt for danske samfundsnormer i offentlige institutioner og på arbejdsmarkedet (Udlændinge- og Integrationsministeriet)Fremsat
- B 10 En handlingsplan for at sikre retssikkerheden ved anbringelse og tvangsbortadoption af børn og for at etablere en forvaltningsdomstol (Social- og Boligministeriet)Fremsat
- L 1 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)Fremsat
Nyhedsoverblik

Her er tre ministerier, den nye regering bør slå sammen

KL-formand drømmer om at få ny model for priser på botilbud ind i regeringsgrundlag

Kommuner og regioner vil presse mål for børns trivsel ind i regeringsgrundlag

Rød tænketank advarer partier om at give efter for Løkkes skattelettelser: Vil øge uligheden "voldsomt"

Danske Regioner og KL: Vi skal sætte klare mål for børn og unges trivsel

KL varsler nye krav til socialminister på topmøde – og overvejer nyt indgreb over for private tilbud

Center fik millioner til voldsofre. Men ansøgningerne bag tegner et falsk billede

Afsløring får styrelse til at undersøge millionstøtte til center for voldsofre

LA reagerer på Altinget-afsløring: Vi skylder udsatte borgere mere end flotte powerpoints og gode ansøgninger

Københavns Kommune vil mindes byens dræbte kvinder. Men de har glemt tre

Birgitte Bergman vender tilbage som socialordfører for Konservative

Ny DF-ordfører fortsætter partiets kamp for at flytte handicapområdet væk fra kommunerne

Dansk Folkeparti fordeler ordførerskaber: Julie Jacobsen bliver socialordfører

Enhedslisten udpeger ny handicapordfører

Ny DD-ordfører vil kulegrave anbringelser og bortadoptioner efter ”kradsbørstig” rapport

Karina Adsbøl bliver ny socialordfører for Danmarksdemokraterne

Katrine Daugaard fortsætter som socialordfører for Liberal Alliance






















