Ny formand for Sund By Netværket

Sundhedsområdet nyder stor politisk bevågenhed, opbakning og engagement i Århus. Det betyder, at jeg kan bruge konkrete erfaringer med sundhedsarbejdet i kommunen i arbejdet i det nationale netværk.
Christine Kousholt
Ny formand for Sund By Netværket og sundhedschef i Århus Kommune
Sund By Netværket har fået ny formand, da Christine Kousholt afløser den tidligere folkesundhedschef i København Kirsten Lee, der har siddet tre år på posten.
Rollen som formand har fået større betydning, både fordi kommunerne har overtaget en række sundhedsopgaver som forebyggelse og genoptræning, og fordi netværket samtidig er vokset fra 12 kommuner og seks amter til nu 54 kommuner og én region.
Christine Kousholt vil arbejde for at skabe et netværk, der på nationalt plan vil fremme sundhed og forebyggelse, og for at nå det mål, skal netværket lave modeller, som kommunerne kan bruge til at forebygge eksempelvis fedme, inaktivitet og rygning.
Indsigt

Louise Brown spørger Sophie LøhdeHvorfor er reglerne ikke ændret, så onlineplatforme kan levere håndkøbsmedicin?
Per Larsen spørger Sophie LøhdeHvad har regeringen gjort for børn og unge med svær overvægt?
Karin Liltorp spørger Sophie LøhdeHvornår bliver retningslinjerne for udtrapning af antidepressiv medicin revideret?
- Overblik: Her er den foreslåede VLAK-regerings politiske grundlag
- Kommuner og regioner vil presse mål for børns trivsel ind i regeringsgrundlag
- Medicinudgifterne stiger og stiger – men hullet i regionernes budgetter bliver ikke større
- Kommunernes budget eksploderer på det mest betændte område. Men Christiansborg stikker hovedet i busken
- Se kandidaterne til Lægeforeningens formandspost























