25. maj 2018 kl. 12.30
De danske fodplejere har fået en ny bestyrelse med Linda Dam Havmøller i spidsen som formand, oplyser brancheforeningen i en pressemeddelelse.
Til daglig er Linda Dam Havmøller selvstændig fodplejer med egen klinik i Løgumkloster.
Som nyudklækket formand vil hun i den kommende tid fokusere på den nye persondataforordning, ligesom bestyrelsen skal have fokus på kommunernes fortolkninger af reglerne om udvidet helbredstillæg.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Sundhed kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Sundhed
Indsigt
- Carsten Gyldensted85 år
I dag
Professor emeritus, Institut for Klinisk Medicin, Aarhus Universitet, fhv. overlæge, Neuroradiologisk Afdeling, Aarhus Universitetshospital
Kathrine Marie Erenskjold30 årI dag
Næstformand, Radiograf Rådet
Morten Andersson46 årI dag
Områdechef (syge- og ulykkesforsikringer), PFA Pension, byrådsmedlem (S), Ballerup

Louise Brown spørger Sophie LøhdeHvorfor er reglerne ikke ændret, så onlineplatforme kan levere håndkøbsmedicin?
Per Larsen spørger Sophie LøhdeHvad har regeringen gjort for børn og unge med svær overvægt?
Karin Liltorp spørger Sophie LøhdeHvornår bliver retningslinjerne for udtrapning af antidepressiv medicin revideret?
- Overblik: Her er den foreslåede VLAK-regerings politiske grundlag
- Kommuner og regioner vil presse mål for børns trivsel ind i regeringsgrundlag
- Kommunernes budget eksploderer på det mest betændte område. Men Christiansborg stikker hovedet i busken
- Medicinudgifterne stiger og stiger – men hullet i regionernes budgetter bliver ikke større
- Her er syv opgaver, som almen praksis bør slippe for





















