Amter ønsker lovindgreb mod patentspekulation
15. februar 2006 kl. 21.26, opdateret 1. januar 1900 kl. 00.00
Det tilskudssystem, der blev indført 1. april sidste år, har ifølge Amtsrådsforeningen ført til "en række uhensigtsmæssige forhold på medicinområdet", så amter og patienter betaler en "unødvendig høj pris."
Derfor har Amtsrådsforeningen sendt et sjældent direkte brev til Folketingets Sundhedsudvalg med ønsket om lovændring.
Ifølge reglerne er det eksempelvis ikke tilladt for apotekerne at udlevere almindelig tablet, hvis lægen har udskrevet en smeltetablet.
Og netop det forhold mener Amtsrådsforeningen, at industrien misbruger. Amtsrådsforeningen henviser til GlaxoSmithKlines introduktion af Imigran Sprint, en smeltetablet, kort før patentudløb på den almindelige tablet og som samtidig efter planen skal fjernes fra markedet om kort tid.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Sundhed kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Sundhed
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Central beslutning i Østdanmark vækker opsigt: De mest udfordrede kommuner skal selv drive reformens nye sengepladser
- Nu skal århundredets reform sikkert i havn. Her er Kjeld Møllers ønskeliste til en ny regering
- Her holder politikerne og fagbosserne taler 1. maj
- Stort flertal stemmer ja til nye overenskomster i kommuner og regioner

















