19. februar 2020 kl. 15.55
Til netstedet Kommunikationsforum fortæller Anders Schroll, at han forlader Lundbeck for at prøve kræfter med en anden organisation end den, han har været en del af siden 1999.
"Da jeg startede i Lundbeck, havde jeg en vision om at gøre Lundbeck til en kommunikerende virksomhed. Det synes jeg, jeg har fuldendt. Hvis jeg skal nå at prøve mig selv af og lære en anden kultur at kende, så er det nu. Jeg skal ud at finde ud af, hvad der er af andre spændende organisationer."
47-årige Anders Schroll er cand.scient.soc. i public relations fra RUC i 1999, hvor han altså straks startede hos Lundbeck.
Indsigt

Louise Brown spørger Sophie LøhdeHvorfor er reglerne ikke ændret, så onlineplatforme kan levere håndkøbsmedicin?
Per Larsen spørger Sophie LøhdeHvad har regeringen gjort for børn og unge med svær overvægt?
Karin Liltorp spørger Sophie LøhdeHvornår bliver retningslinjerne for udtrapning af antidepressiv medicin revideret?
- Smuldrer sundhedsreformen i kanterne?
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april
- Kommende praktiserende læge: Her er mine tre ønsker til ny honorarstruktur
- Patientforeninger og LVS til ny regering: Vi skal have en forebyggelsesreform
- Østdanmarks to diabetescentre skal fusionere




















