DF: Tving kommuner til samarbejde om hjerneskader

Hvis man tager de mere alvorlige hjerneskader, så vil en kommune med henholdsvis 60.000 og 20.000 indbyggere statistisk set have henholdsvis 21 og 7 tilfælde hvert år. Dermed har langt de fleste kommuner i Danmark ikke et befolkningsgrundlag til, at de kan have ansat de rigtige fagfolk.
Niels Anton-Svendsen
Formand, Hjerneskadeforeningen
Der kommer nu ekstra politisk fokus på genoptræningen og rehabliteringen af hjerneskadede. Venstres sundhedsordfører Birgitte Josefsen (V), vil have sundhedsminister Bertel Haarder (V) til at få alle 98 kommuner til at dokumentere, at de kan tilbyde deres hjerneskadede borgere den behandling, de har brug for.
Dansk Folkeparti er parat til at tvinge kommunerne til at samarbejde om fælles genoptræningscentre til de svære tilfælde.
Det sker, efter at blandt andet Hjerneskadeforeningen har alarmeret flere politikere i blandt andet Folketingets social-, arbejdsmarkeds- og sundhedsudvalg om, at genoptræningen og rehabiliteringen af hjerneskadede bliver forringet i disse år. I går onsdag 30. marts bragte Radioavisen desuden et indslag om problemstillingen (se linkboks).
- Her holder politikerne og fagbosserne taler 1. maj
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Smuldrer sundhedsreformen i kanterne?
- Cecilie Liv Hansen trækker sig fra post i Region Syddanmark
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april

















