Bliv abonnent
Annonce

Djøf foreslår 10 timer mere til borgernær kontakt i ældreplejen

I et udspil til regeringen har Djøf foreslået at øremærke ti timer mere af velfærdsmedarbejdernes arbejdstid til borgerkontakt. 
I et udspil til regeringen har Djøf foreslået at øremærke ti timer mere af velfærdsmedarbejdernes arbejdstid til borgerkontakt. Foto: Asger Ladefoged/Ritzau Scanpix
21. januar 2020 kl. 01.05

Offentligt ansatte medarbejdere bruger for lidt tid med borgerne og har for snævre rammer for at tilrettelægge deres arbejde.

Sådan lyder konklusionen fra Djøf i et nyt udspil til regeringens planer om en nærhedsreform. Det skriver Politiken

Fagforeningen foreslår, at regeringen fastsætter et politisk mål om, at "velfærdsmedarbejdere" som sosu-assistenter, politimænd, pædagoger og sygeplejersker senest i 2025 får ti timer mere ansigt til ansigt med borgeren om måneden. Herudover anbefales det, at medarbejderne får markant større faglig frihed til at tilrettelægge arbejdet.

LogoSundhed
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Sundhed kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Sundhed

Annonce
Annonce
IconHvordan skaber vi mere velfærd og mindre bureaukrati i ældreplejen?
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026