Eksperter støtter forslag om EU-medicinrecepter

26. maj 2009 kl. 21.11
Vi er imod forslaget, fordi vi mener, at det er dårligt for patienterne.
Niels Kristensens
Formand, Danmarks Apotekerforening
Dansk Folkeparti sagde nej, Socialdemokraterne sagde ja. Det var reaktionerne som den radikale spidskandidat, Sofie Carsten Nielsen, fik ud af sit forslag om at lade medicinrecepter gælde i hele EU.
EU-borgerne skulle så kunne få udstedt en recept i et land og købe medicinen i et andet - og samtidig modtage hjemlandets medicintilskud.
Konkurrencestyrelsen havde samme forslag
Mens Danmarks Apotekerforening på det kraftigste advarer mod forslaget, er seniorprojektleder fra Dansk Sundhedsinstitut Jakob Kjellberg enig med Sofie Carsten Nielsen i, at forslaget ville kunne sikre billigere medicin.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Sundhed kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Sundhed
Indsigt

Louise Brown spørger Sophie LøhdeHvorfor er reglerne ikke ændret, så onlineplatforme kan levere håndkøbsmedicin?
Per Larsen spørger Sophie LøhdeHvad har regeringen gjort for børn og unge med svær overvægt?
Karin Liltorp spørger Sophie LøhdeHvornår bliver retningslinjerne for udtrapning af antidepressiv medicin revideret?
- Smuldrer sundhedsreformen i kanterne?
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april
- De østdanske sundhedspolitikere står med de sværeste beslutninger af alle. Og de nye sundhedsråd er ingen mirakelkur
- Franciska Rosenkilde: Vi drukner, når klima og svin topper dagsordenen. Men Alternativet er mere end det
- Futurecare: Pårørende bærer en stor byrde i stilhed. Nu må politikerne tage ansvar


















