Forældre ønsker den bedste medicin til deres børn
7. september 2005 kl. 14.00, opdateret 1. januar 1900 kl. 00.00
Hvorfor skal man nu til at teste medicin på børn?
"Børn er ikke blot små voksne, der er særlige hensyn til børns forbrug af medicin, for eksempel hvad angår dosering, som vi skal tage hensyn til," siger Jan Hylleberg, vicedirektør i Lif, til Altinget.
Industrien får med forslaget forlænget gyldighedsperioden med 6 måneder på et præparat. Ifølge Kommissionen giver den en fortjeneste på op til 9 mio. euro. Handler det her forslag reelt om øget salg - eller behovet for medicin til børn?
"Seks måneder er en balanceret løsning mellem hensynet til fortsat udvikling af lægemidler til børn, og et økonomisk incitament for virksomheder til at intensivere denne forskning. Dertil kommer, at vi sidestiller europæisk forskning med vilkårene for forskning i USA."
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Sundhed kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Sundhed
Indsigt

Louise Brown spørger Sophie LøhdeHvorfor er reglerne ikke ændret, så onlineplatforme kan levere håndkøbsmedicin?
Per Larsen spørger Sophie LøhdeHvad har regeringen gjort for børn og unge med svær overvægt?
Karin Liltorp spørger Sophie LøhdeHvornår bliver retningslinjerne for udtrapning af antidepressiv medicin revideret?
- Overblik: Her er den foreslåede VLAK-regerings politiske grundlag
- Kommuner og regioner vil presse mål for børns trivsel ind i regeringsgrundlag
- Kommunernes budget eksploderer på det mest betændte område. Men Christiansborg stikker hovedet i busken
- Medicinudgifterne stiger og stiger – men hullet i regionernes budgetter bliver ikke større
- Se kandidaterne til Lægeforeningens formandspost




















