Bliv abonnent
Annonce

Hæder til Nordsjællands Hospital

5. januar 2017 kl. 11.58

Det første danske hospital nogensinde har vundet den europæiske pris European Hand Hygiene Excellence Award. Prisen er gået til Nordsjællands Hospital. Det skriver Nordsjællands Hospital i en pressemeddelelse.

Nordsjællands Hospital har arbejdet målrettet og systematisk med forbedring af hygiejne blandt patienter og medarbejdere. Førstepladsen er en anerkendelse af hospitalets vedholdende indsats på håndhygiejneområdet. Som følge af prisen vil Nordsjællands Hospital fremover være et modelhospital, som andre hospitaler i ind- og udland kan lære af på håndhygiejneområdet.

Prisen European Hand Hygiene Excellence Award er en ærespris, der uddeles hvert andet år af et uafhængigt ekspertpanel på baggrund af principper i WHO’s internationale håndhygiejneprogram. 

Annonce
Annonce

Indsigt

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026