Ingen lægeordineret heroin i finansloven

5. februar 2008 kl. 19.06
Vi gider ikke at vente på sundhedsministeren, så derfor har vi et færdigskrevet forslag, som vi fremsætter. Det er en kæmpe besparelse, fordi der kommer mindre pres på sundhedsvæsnet.
Kamal Qureshi
Sundhedsordfører for SF
Selv om regeringspartiet Venstre i valgkampen lovede lægeordineret heroin til de hårdest belastede narkomaner, er forslaget ikke at finde i finanslovsforslaget.
Det skuffer både SF og Socialdemokraterne, der derfor selv vil fremsætte et beslutningsforslag, siger Jens Peter Vernersen, sundhedsordfører for Socialdemokraterne.
"Vi fremsætter et beslutningsforslag i næste uge, og så må regeringen tage stilling til emnet på den måde," siger han.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Sundhed kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Sundhed
Indsigt

Louise Brown spørger Sophie LøhdeHvorfor er reglerne ikke ændret, så onlineplatforme kan levere håndkøbsmedicin?
Per Larsen spørger Sophie LøhdeHvad har regeringen gjort for børn og unge med svær overvægt?
Karin Liltorp spørger Sophie LøhdeHvornår bliver retningslinjerne for udtrapning af antidepressiv medicin revideret?
- Smuldrer sundhedsreformen i kanterne?
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april
- De østdanske sundhedspolitikere står med de sværeste beslutninger af alle. Og de nye sundhedsråd er ingen mirakelkur
- Patientforeninger og LVS til ny regering: Vi skal have en forebyggelsesreform
- Futurecare: Pårørende bærer en stor byrde i stilhed. Nu må politikerne tage ansvar



















