Kristian Jensen: God ide med flerårige økonomiaftaler

31. maj 2018 kl. 04.00
Det kan være fornuftigt at planlægge de kommunale og regionale budgetter for flere år af gangen, fremfor kun at se på et enkelt år.
Det mener formandskabet for De Økonomiske Råd. De anbefaler i deres nye rapport, at de offentlige budgetter i højere grad tilrettelægges med et flerårigt fokus, end budgetloven aktuelt lægger op til.
Og den tanke ligger ikke finansminister Kristian Jensen (V) fjernt. Han forhandler disse uger om næste års kommune- og regionsøkonomi. Og det kunne godt ske ud fra et flerårigt perspektiv.
Læs Altinget
Du får politiske nyheder om Sundhed fra Danmarks største politiske redaktion - og adgang til den mest levende debat.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Sundhed
Indsigt

Louise Brown spørger Sophie LøhdeHvorfor er reglerne ikke ændret, så onlineplatforme kan levere håndkøbsmedicin?
Per Larsen spørger Sophie LøhdeHvad har regeringen gjort for børn og unge med svær overvægt?
Karin Liltorp spørger Sophie LøhdeHvornår bliver retningslinjerne for udtrapning af antidepressiv medicin revideret?
- Her er tre ministerier, den nye regering bør slå sammen
- I årevis har sundhed været vælgers vigtigste emne. Nu er det vippet af tronen
- Foreninger: Det er ikke længere nok at behandle adhd og autisme som et psykiatrisk spørgsmål
- Her holder politikerne tale grundlovsdag 2026
- JP/Politikens Hus indstifter ny demokratipris























