Lægeformand svarer igen: Man bliver ikke en dårlig læge af at have studiejob i Netto

Hvad er der egentlig galt i at have et studiejob i Netto, mens man uddanner sig?
Sådan lød mit spørgsmål til Sara Villanueva Dalbøl og FADL under en debat på Folkemødet. Det var et spørgsmål – ikke en påstand om, at lægestuderende skal arbejde i Netto – og det var en reaktion på en oprigtig forundring over det, jeg netop havde hørt:
At det, at der potentielt ikke er klinisk relevante studiejobs i forbindelse med bestemte universitetsuddannelser, kan betyde, at man ikke søger derhen.
Der er ingen tvivl om, at studiejobs i sundhedsvæsenet kan give værdifuld erfaring, gode indsigter og lyst til at engagere sig i faget. Men vi skal passe på, at studierelevante jobs ikke bliver et krav eller en uomgængelig del af at blive en god læge – det er det ikke, og det er en meget væsentlig pointe.
Skaber A- og B-hold
Det vil også betyde, at vi kunne risikere at gøre medicinstudiet til en uddannelse, der kun kan tages der, hvor man kan få et relevant job ved siden af. Det vil skabe et A- og et B-hold blandt lægestuderende – og på sigt læger – og potentielt forværre den geografiske ulighed.
Tak til FADL for at minde os alle om, at studerende vil bidrage. Det er godt. Men det kan man også gøre uden et studierelevant studiejob.
Camilla Noelle Rathcke
Formand, Lægeforeningen
Der er ingen tvivl om, at man kan blive en dygtig læge uden et klinisk studiejob. Vores lægestuderende bliver grundigt uddannet. Men under debatten blev det tydeligt, at flere medicinstuderende oplever, at kvaliteten af deres klinikophold ikke giver dem den nødvendige forståelse for den kliniske hverdag.
Hvis det er tilfældet, skal det tages alvorligt, og kvaliteten skal hæves dér, hvor det halter. Løsningen er ikke at gøre studiejobs til en nødvendighed, fordi klinikophold ikke leverer. Så er det universiteterne, vi skal have dialog med, om de elementer i uddannelsen, der foregår i de kliniske miljøer, så vi kan gøre en indsats for at forbedre klinikopholdene.
God erfaring findes også uden hvid kittel
Jeg anerkender, at man som studerende får meget ud af at arbejde klinisk – at man kan lære både blodprøvetagning, procedurer og alt muligt andet relevant at kende mere indgående. Men væsentligst lærer man at arbejde med og omkring mennesker.
Det betyder derimod ikke, at erfaringer fra andre typer arbejde ikke også kan bidrage. Gennem studiejobs lærer man typisk at tale med mennesker, håndtere konflikter, lede små teams og forstå lidt af hverdagens virkelighed for de mennesker, man interagerer med – og det er en lige så stor gevinst, når man senere er færdiguddannet læge og skal møde patienter i alle afskygninger og situationer.
Og det kan man faktisk også lære i Netto.
Disse erfaringer er ikke mindre værd, blot fordi de ikke opnås i en hvid kittel.
Folkemødet er til for at debattere, rykke ved vanetænkning og stille spørgsmål, som ikke nødvendigvis falder i god jord. FADL valgte at åbne op for snakken om studiejob i en mere generel debat om lægedækning og arbejdsløshed. Vi har en situation, hvor der optages for mange medicinstuderende på medicinstudierne, og det kan give udfordringer i fremtiden, hvor jobgaranti næppe bliver en realitet.
Det skal vi turde tale om – og jeg er overbevist om, at FADL og Lægeforeningen er 100 procent enige om, at vi ikke skal uddanne for mange læger, for det vil resultere i arbejdsløshed.
Men vi har i min optik også et fælles ansvar for, at forventningerne til, hvad der gør en medicinstuderende klar til en hverdag som læge ikke bliver skruet op til, at det bliver afgørende, hvor man tjener sine penge ved siden af sit studie. Man lærer af det hele, uanset.
For Lægeforeningen er målet klart:
Vi skal have gode læger i hele Danmark. Vi skal uddanne dem grundigt, med stærke klinikophold af høj kvalitet. Studiejob er en bonus – de er ikke fundamentet. Og de er ikke en rettighed.
Tak til FADL for at minde os alle om, at studerende vil bidrage. Det er godt. Men det kan man også gøre uden et studierelevant studiejob.
- Professor: Et kommuneministerie kan være fint, men regeringsgrundlaget er vigtigere
- Psykiatrifonden: Fire ud af ti unge bruger chatbots som terapeut. Det er på tide at sætte et sikkerhedsnet op
- Central beslutning i Østdanmark vækker opsigt: De mest udfordrede kommuner skal selv drive reformens nye sengepladser
- Nu skal århundredets reform sikkert i havn. Her er Kjeld Møllers ønskeliste til en ny regering
- Branchedirektør med opfordring til ny kulturminister: Gør anti doping-indsatser gratis i fitnesscentre



















