Lea Wermelin
Claus Larsen-JensenLea Wermelin tager barselsorlov fra Folketinget
Socialdemokratiets bæredygtighedsordfører og formand for Skatteudvalget, Lea Wermelin, går fra oktober og frem til midten af 2018 på barsel.
Det skriver Socialdemokratiet i en pressemeddelelse.
Lea Wermelin blev for første gang valgt ind i Folketinget i 2015, hvor hun satte sig sikkert på Socialdemokratiets mandat på Bornholm.
Hendes plads overtages midlertidigt af en anden bornholmer Claus Larsen-Jensen, der fra 1998 til 2005 sad i partiets folketingsgruppe, ligesom han var formand for Folketingets Europaudvalg i samme periode.
Efterfølgende har Claus Larsen-Jensen været direktør for organisationen Fagligt Internationalt Center og vikarieret i Europa-Parlamentet for Dan Jørgensen.
Ifølge Claus Larsen-Jensen er det endnu ikke besluttet, om han direkte går ind og overtager Lea Wermelins ordførerskab og udvalgsposter.
Omtalte personer
Indsigt

Louise Brown spørger Sophie LøhdeHvorfor er reglerne ikke ændret, så onlineplatforme kan levere håndkøbsmedicin?
Per Larsen spørger Sophie LøhdeHvad har regeringen gjort for børn og unge med svær overvægt?
Karin Liltorp spørger Sophie LøhdeHvornår bliver retningslinjerne for udtrapning af antidepressiv medicin revideret?
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Smuldrer sundhedsreformen i kanterne?
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april
- Cecilie Liv Hansen trækker sig fra post i Region Syddanmark
- Kommende praktiserende læge: Her er mine tre ønsker til ny honorarstruktur


















