Mange virksomheder giver ulovlige sundhedsløfter på læskedrikke og barer

Vi gør, hvad vi kan for at vejlede og hjælpe virksomhederne med at give retningslinjer i det daglige, så det er selvfølgelig trist, at der er så mange, der ikke har fuldt reglerne korrekt.
Leif Nielsen
Branchedirektør, DI Fødevarer
Der er et kæmpe marked for og mange penge i denne type sundhedsprodukter, og derfor kører virksomhederne det helt til kanten, i forhold til hvad der er tilladt.
Camilla Udsen
Seniorrådgiver, Forbrugerrådet Tænk
Fire ud af ti virksomheder markedsfører i strid med loven måltidserstatninger og produkter tiltænkt både motionister og professionelle sportsudøvere.
Det viser resultatet af 64 kontrolbesøg, som Fødevarestyrelsen sidste år gennemførte af virksomheder, der sælger læskedrikke, geler, barer, elektrolytdrikke og måltidserstatninger.
“Det er en rigtig høj andel, som ikke har fulgt reglerne, og det er problematisk. Forbrugerne risikerer at blive snydt, fordi de kan få nogle forventninger, som produkterne ikke kan indfri," siger kontorchef Henrik Dammand Nielsen i et skriftligt svar.
Indsigt
Christine Antorini61 år23. maj
Sygeplejerske-studerende, forperson, Arbejdsmarkedsrådet, formand, UNESCO Danmark, næstformand, Danmarks Radio, fhv. MF (S), fhv. børne- og undervisningsminister
Ivan Christensen53 år23. maj
Forstander, Mændenes Hjem, fhv. formand, Udsatterådet, Region Hovedstaden
Mogens Nørgaard Mogensen60 år23. maj
Fhv. adm. direktør og Senior Partner, PwC

Louise Brown spørger Sophie LøhdeHvorfor er reglerne ikke ændret, så onlineplatforme kan levere håndkøbsmedicin?
Per Larsen spørger Sophie LøhdeHvad har regeringen gjort for børn og unge med svær overvægt?
Karin Liltorp spørger Sophie LøhdeHvornår bliver retningslinjerne for udtrapning af antidepressiv medicin revideret?
- Overblik: Her er den foreslåede VLAK-regerings politiske grundlag
- Kommuner og regioner vil presse mål for børns trivsel ind i regeringsgrundlag
- Medicinudgifterne stiger og stiger – men hullet i regionernes budgetter bliver ikke større
- Kommunernes budget eksploderer på det mest betændte område. Men Christiansborg stikker hovedet i busken
- Se kandidaterne til Lægeforeningens formandspost




















