Mette Frederiksen afviser at indføre euroen i Danmark: Jeg respekterer danskernes valg

Moderaterne har fredag trukket overskrifter, efter at EU-spidskandidat Stine Bosse overfor Altinget har uddybet partiets ønske om inden for at skrotte den danske krone og i stedet indføre euroen i Danmark.
Selvom det ifølge Bosse ikke er "her og nu", at partiet ønsker at tilslutte Danmark den europæiske fællesvaluta, men først om 10-15 år, har meldingen mødt stærke reaktioner.
Heriblandt fra statsminister Mette Frederiksen (S), der fredag skød idéen ned, da Altinget spurgte ind til hendes holdning ved et kort doorstep i Skive om en opjustering af dansk økonomi.
Læs Altinget
Du får politiske nyheder om Sundhed fra Danmarks største politiske redaktion - og adgang til den mest levende debat.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Sundhed
Indsigt

Louise Brown spørger Sophie LøhdeHvorfor er reglerne ikke ændret, så onlineplatforme kan levere håndkøbsmedicin?
Per Larsen spørger Sophie LøhdeHvad har regeringen gjort for børn og unge med svær overvægt?
Karin Liltorp spørger Sophie LøhdeHvornår bliver retningslinjerne for udtrapning af antidepressiv medicin revideret?
- Overblik: Her er den foreslåede VLAK-regerings politiske grundlag
- Kommunernes budget eksploderer på det mest betændte område. Men Christiansborg stikker hovedet i busken
- Medicinudgifterne stiger og stiger – men hullet i regionernes budgetter bliver ikke større
- Her er syv opgaver, som almen praksis bør slippe for
- Her holder politikerne tale grundlovsdag 2026























