Niels Fenger
Lars Bay LarsenFolketingets ombudsmand er ny dansk dommer ved EU-Domstolen

Folketingets ombudsmand kan fra 7. oktober skrive en ny titel på sit cv.
Niels Fenger er nemlig blevet udnævnt som dansk dommer ved EU-Domstolen af medlemsstaternes regeringer.
Det oplyser Justitsministeriet i en pressemeddelelse.
Niels Fenger overtager posten fra Lars Bay Larsen, der har valgt at fratræde stillingen og vende retur til Danmark. Lars Bay Larsen har været dommer ved EU-Domstolen siden 2006.
Efter Lars Bay Larsen opsigelse blev den danske regering bedt om at indstille en ny dansker som kandidat til jobbet. Og 22. april valgte regeringen at indstille netop Niels Fenger til at overtage den tunge post.
Niels Fenger har været på posten som Folketingets Ombudsmand siden 2019, hvor han afløste Jørgen Steen Sørensen, der tiltrådte som højesteretsdommer.
Han er uddannet jurist fra Københavns Universitet
Indsigt

Louise Brown spørger Sophie LøhdeHvorfor er reglerne ikke ændret, så onlineplatforme kan levere håndkøbsmedicin?
Per Larsen spørger Sophie LøhdeHvad har regeringen gjort for børn og unge med svær overvægt?
Karin Liltorp spørger Sophie LøhdeHvornår bliver retningslinjerne for udtrapning af antidepressiv medicin revideret?
- Overblik: Her er den foreslåede VLAK-regerings politiske grundlag
- Kommunernes budget eksploderer på det mest betændte område. Men Christiansborg stikker hovedet i busken
- Medicinudgifterne stiger og stiger – men hullet i regionernes budgetter bliver ikke større
- Her er syv opgaver, som almen praksis bør slippe for
- Camilla Rathcke til KL og Danske Regioner: Sådan kan vi styrke børne- og ungepsykiatrien sammen

























