Bliv abonnent
Annonce
Om  
Anders Kühnau Hansen

Nyt S-folketingsmedlem får dispensation: Dobbeltmandat tilladt

Dispensation giver Anders Kühnay mulighed for at fortsætte på sine regionale poster indtil en ny overenskomst med de praktiserende læger (PLO) og en ny honorarstruktur er forhandlet på plads.
Dispensation giver Anders Kühnay mulighed for at fortsætte på sine regionale poster indtil en ny overenskomst med de praktiserende læger (PLO) og en ny honorarstruktur er forhandlet på plads.Foto: Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix
11. april 2026 kl. 08.49

Nyvalgt folketingsmedlem Anders Kühnau (S) har fået dispensation til at beholde sit mandat i Regionsrådet i Region Midtjylland, så han kan varetage sit hverv som ny formand for Regionernes Lønnings- og Takstnævn (RLTN).

Socialdemokratiet har normalt forbud mod dobbeltmandater, så deres folkevalgte ikke kan bestride kommunale og regionale poster, mens de er valgt til Folketinget.

To dage efter folketingsvalget, hvor Kühnau blev valgt ind, blev han udpeget til formand for RLTN og dermed regional chefforhandler fra 1. juni. Han har tidligere varetaget denne stilling fra 2014 til 2022. 

{{toplink}}
Læs også

Annonce
Annonce

Indsigt

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026