Bliv abonnent
Annonce

Regioner: Hul i kontrol med brystkræft-undersøgelser

22. september 2010 kl. 23.57

Én ting kan Sundhedsstyrelsen og Danske Regioner blive enige om i forbindelse med TV-Avisens afsløringer af problemer med undersøgelser og diagnostik af brystkræftpatienter:

Hvis regionerne har indgået en aftale med et privathospital eller klinik om at udføre et bestemt antal operationer, er regionerne medansvarlige for at sikre kvaliteten af undersøgelserne og behandlingen. Både ved løbende at holde øje med kvaliteten af behandlingen samt forinden at opstille en række kvalitetskrav.

Men i de seneste dages indslag i 21-Søndag og TV-Avisen vises en række eksempler på kvinder, som er blevet undersøgt og erklæret for kræft-fri, men hvor eksperter senere har vurderet, at privatklinikkernes undersøgelser burde have ført til yderligere undersøgelser. Alle kvinderne viste sig at have kræft.

Annonce
Annonce

Indsigt

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026