S: Regionerne skal beskytte de svageste børn
14. februar 2005 kl. 16.50, opdateret 1. januar 1900 kl. 00.00
Regeringen er klar til at give oppositionen mindre indrømmelser i forbindelse med forhandlinger om sturkturreformen.
Socialdemokraternes kronprins og formandskandidat Frank Jensen forhandlede mandag eftermiddag med statsminister Anders Fogh Rasmussen om mulige indrømmelser på både miljø- og sundhedsområdet.
Socialdemokraterne mener, at placeringen af fysisk og psykisk handikappede børn bør ligge i regionerne og ikke i kommunerne:
"Det er uhensigtsmæssigt, at det er de kommende storkommuner, der får ansvaret for fysisk og psysisk handikappede børn. Det er ikke trykt at lægge det i kommunerne, for dermed er der risiko for, at det er laveste fællesnævner. Vi er bange for, at de ikke får de mest specialiserede tilbud," siger Frank Jensen til Altinget, da han kommer ud fra forhandlingen.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Sundhed kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Sundhed
Indsigt
Jes Bruun Lauritzen70 årI dag
Klinisk professor, Institut for Klinisk Medicin, Københavns Universitet, overlæge, Ortopædkirurgisk afdeling, Bispebjerg Hospital
Lene Brøndum Jensen52 årI dag
Afdelingschef, Afdeling for Sundhedsstruktur, Etik og Beredskab, Indenrigs- og Sundhedsministeriet
Mette Wier65 årI dag
Direktør, professor, DTU Management, Institut for Teknologi, Ledelse og Økonomi, medlem af bestyrelsen for Gate21, Det Tekniske Universitetshospital og Danish Life Cycle Cluster

Louise Brown spørger Sophie LøhdeHvorfor er reglerne ikke ændret, så onlineplatforme kan levere håndkøbsmedicin?
Per Larsen spørger Sophie LøhdeHvad har regeringen gjort for børn og unge med svær overvægt?
Karin Liltorp spørger Sophie LøhdeHvornår bliver retningslinjerne for udtrapning af antidepressiv medicin revideret?
- Overblik: Her er den foreslåede VLAK-regerings politiske grundlag
- Kommuner og regioner vil presse mål for børns trivsel ind i regeringsgrundlag
- Kommunernes budget eksploderer på det mest betændte område. Men Christiansborg stikker hovedet i busken
- Medicinudgifterne stiger og stiger – men hullet i regionernes budgetter bliver ikke større
- Se kandidaterne til Lægeforeningens formandspost


















